Black Mist presety

Black Mist presety

Taky milujete ten filmovej look s hezky měkkým světlem? Zabralo mi pár hodin, než jsem zjistil, jak toho dosáhnout. Výsledkem byly změkčovací filtry Black Mist. Tak jsem si jeden koupil. Black Mist 1/4 na můj oblíbenej Distagon 35/1.4. Stále mě dvojku. No a zjistil jsem, že je to boží! Ale jen za určitých podmínek, někdy by to chtělo slabší filtr a někdy zase silnější. A taky by se mi hodily filtry na další skla. Mám přece ještě padesátku a dvacetosmičku. Ale ty filtry jsou šíleně drahý, stojí kolem patnáctistovek až dvou tisíc. Takže kdbych měl pokrýt celou škálu, tak bych byl někde na desítce. A to se mi za ty filtry dávat nechtělo. Tak jsem sedl k Lightroomu a zkoušel jsem. Zkoušel jsem asi půl roku. A pak se to povedlo. Vytvořil jsem sadu presetů, které docela obstojně simulují Black Mist filtry. A teď vám ty presety tady nabízím. Za doslova lidovou cenu můžete pár klikama napodobit efekt filtrů a ušetřit tisíce korun.

Ale pokud jste staromilce a věříte jen tomu, na co si můžete sáhnout, tak to dál nečtěte a pořiďte si Black Mist filtry třeba tady.

A pokud milujete kouzlo postprocesu, stejně jako já, tak čtěte dál.

Takhle vypdá originál fotky, která byl vyfocená s Black Mist filtrem 1/4 a pak po úpravě v LR.

Originál s Black Mist filtrem
Upravené v LR

A takhle vypadá originál bez Black Mist filtru prohnaný mýma presetama.

Originál bez Black Mist filtru
Upravené v LR pomocí mých presetů

Ano, dokázal jsem to, vytvořil jsem presety, které simulují Black Mist filtry. Sice jsem nad tím strávil desítky hodin svýho drahocennýho času ale teď vám ty presety nabízím za pár stovek. Můžete díky nim ušetřit tisíce. Můžete mít svoje fotky dokonale pod kontrolou. Můžete si s nimi hrát, ladit je k dokonalosti a nemusíte se spoléhat na to, jestli bude výsledek s Black Mist filtrem takovej, jakej očekáváte.

Jak fungují Black Mist filtry?

Black Mist filtry jsou vlastně filtry, které obsahují černé pevné částice, které brání průniku světla. Tím způsobují, že světlo je na fotkách tak krásně rozptýlené. Nejvíc je ten efekt vidět v protisvětle k večeru a násobí se při focení se světelnými objektivy. Jenže existuje několik variant Black Mist filtrů. Každý filtr propouští jiné množství světla a efekt je díky tomu méně nebo více výrazný. Takže byste potřebovali na jeden objektiv filtry s intenzitou 1/8, 1/4 a 1/2 a pokud fotíte na víc objektivů, tak si to vynásobte počtem objektivů. Sice existují redukce na filtry ale věřte mi, nebudete chtít přehazovat během focení filtr z jednoho objektivu na druhej. Modelka vás při čekání umlátí svou Michael Kors kabelkou.

Rozptýlené světlo, potlačený kontrast, barvy jako z filmu, to prostě chcete!

Navíc efekt filtru se prostě blbě odhaduje a měnit silnější filtr za slabší je zdlouhavé a nákladné. To byl důvod, proč jsem se snažil simulovat Black Mist filtry přímo v Lightroomu. Chtěl jsem ušetřit nejen peníze ale především svůj čas. Nakonec se mi to povedlo a vytvořil jsem presety, které celkem obstojně simulují Black Mist filtry. Presety fungují nejlíp za večerního světla, v protisvětle a s rozptýleným bočním světlem. Pokud jste sebevrazi a budete fotit v poledním světle, tak pro vás mám akci do Photoshopu, která umí hezky nasimulovat Black Mist filtry i za silného světla. Na rovinu ale píšu, že moje presety fungnují jen za určitých podmínek – večerní rozptýlené měkké světlo, boční světlo, silný zdroj protisvětla, focení na nízkou clonu apod. Jsou vhodné spíš pro pokročilé fotografy, kteří umí s Lightroomem a poradí si s vyvážením bílé, kontrastem a křivkami.

Originál bez Black Mist filtru
Preset V1 BPM 1/8
Preset V1 BPM 1/4
Preset V1 BPM 1/2

Fotky výš jsou focené na Sony A7 III a Distagon 35/1.4. Na ukázce vidíte, že intenzitu filtru si můžete jednoduše regulovat přímo v Lightroomu pomocí jednotlivých presetů. Stejně tak vidíte, že presety se snaží simulovat kompletně filmový look včetně barev a zrna. V baíčku najdete celkem 5 barevných profilů presetů po 3 variatnách (intenzita filtrů 1/8, 1/4, 1/2). Jsou to vymazlené presety, které můžete aplikovat na fotky focené v interiéru, v lese, na louce nebo ve městě.

Ideální do města

V3 – originál bez úprav
V3 – 1/8
V3 – 1/4
V3 – 1/2

Filmové barvy, look a prostě dokonalej univerzální preset

V5 – originál
V5 – 1/8
V5 – 1/4
V5 – 1/2 – pokud chcete opravdový “mlíko”

Black Mist presety

Pokud jste dočetli až sem, tak vás asi moje presety zaujaly. Nejspíš jste taky zkoušeli napodobit tyhle filtry v Lightroomu. A nejspíš teď asi víte, že to není úplně jednoduchý a že to je prostě práce na desítky hodin s mnohdy nejistým výsledkem. Mně se to docela dobře povedlo a presety vám teď nabízím k zakoupení za docela fér cenu.

Co dostanete?

Dostanete balík presetů. Celkem 5 barevných variant presetů, které simulují film a jsou dále rozděleny na 3 intenzity tak, jako bývají skutečné Black Mist filtry – tedy na 1/8, 1/4 a 1/2. Pokud efekt presetů nebude na fotce dost výrazný, tak balík obsahuje navíc ještě akci do Phoshopu, kterou můžete finálně fotografii ještě doladit a efekt rozptýleného světla zvýraznit. Balík obsahuje jak nové XMP presety, tak starší .lrtemplate formát.

  • V1 BPM 1/2, V1 BPM 1/4, V1 BPM 1/8
  • V2 BPM 1/2, V2 BPM 1/4, V2 BPM 1/8
  • V3 BPM 1/2, V3 BPM 1/4, V3 BPM 1/8
  • V4 BPM 1/2, V4 BPM 1/4, V4 BPM 1/8
  • V5 BPM 1/2, V5 BPM 1/4, V5 BPM 1/8
  • PS Akce BPM
  • Návod na použití presetů a akcí

Další fotky upravené pomocí mých presetů

Nejčastější dotazy

Presety aplikace Lightroom jsou digitální filtry (které používají sadu předem uložených nastavení), které slouží k úpravě fotografií. Pomocí presetů je velmi snadné upravovat fotografie (někdy pouhým jedním klikem) s konkrétním výsledkem s předem daným nastavením, díky čemuž dosáhnete jednotného vzhledu u většiny fotografií. To nám pomáhá ušetřit spoustu času při úpravách nových fotografií z cest, zakázek, portrétů, svateb apod.

Black Mist filtry nejlépe fungují při rozptýleném měkkém světle, tedy k večeru, na fotkách v protisvětle nebo s bočním světlem. Black Mist presety se chovají podobně. Pokud na fotografii není zdroj světla, tak nebudou fungovat, budou mít tendenci fotku přeexponovat. Pokud tomu tak je, tak doporučuji využít nejslabší preset, tedy 1/8, s ním si nahodit na fotku filmový look a pak použít přiloženou akci ve Photoshopu.

Ano, testovali jsme je na všech známých značkách bezzrcadlovek a digitálních zrcadlovek – Sony, Nikon, Canon, Fujifilm, Leica. Každý fotoaparát má samozřejmě jiné podání barev ale to si snadno každý v LR doladí k obrazu svému.

BPM presety nejlépe fungují se světelnými objektivy – ideálně se světelností okolo f/1.4 až f/1.8.

BPM presety jsou vhodné spíše pro pokročilejší fotografy, kteří už nějakou dobu pracují s LR, umí pracovat se světlem a dobře znají možnosti svého fotoaparátu a objektivu.

Lightroom, fotografie – ideálně focené do RAWu a samozřejmě presety.

Po uhrazení vám presety zašleme na vámi uvedený e-mail spolu s návodem na použití.